Jak na marcowym Artshow pobiliśmy parę rekordów

13.05.2024

Trzecia edycja Artshow odbyła się 2 i 3 marca w Kamienicy Karskich na ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. W ciągu dwóch dni odwiedziło nas 4500 spragnionych kontaktu ze sztuką osób.

Już po wydarzeniu okazało się, że znowu pobiliśmy kilka rekordów. W tym rekord frekwencji i rekord wystawianych prac. Można było obejrzeć dzieła aż stu osiemdziesięciu współczesnych twórców z całej Polski! Tradycyjnie prawie wszystkie dzieła można było kupić na miejscu. Nie wiemy, ile dzieł sztuki zostało sprzedanych na miejscu, a ile po Artshow, ale z relacji samych twórców wynika, że było tego sporo.

Rekordowa była też liczba publikacji na temat wydarzenia. Internet dosłownie wrzał od różu i czerwieni! Według badań Instytutu Monitorowania Mediów o marcowym Artshow dowiedziało się około 9,5 mln osób! Słychać o nas było w kilkunastu rozgłośniach radiowych, pokazano nas w kilku popularnych programach telewizyjnych, takich jak Pytanie na Śniadanie czy Teleekspress. Na mieście przez tydzień przed imprezą wyświetlane były spoty reklamowe, które przyciągnęły 21 mln spojrzeń.

Wystawie głównej na Wiejskiej 19 towarzyszył Artshow Film Festiwal, który trwał 2 do 5 marca w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki. Na widzów czekały projekcje najlepszych filmów o sztuce ostatnich lat i ekspozycja prac studentów Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. W konkursie instagramowym do wygrania był wynajem nowego Lexusa LBX: tym razem cztery osoby zwyciężyły trzymiesięczne wynajmy tego luksusowego samochodu.

Ambasadorką marcowego Artshow została aktorka Agnieszka Grochowska. Powiązanie tradycyjnego malarstwa czy rzeźby z filmem i innymi, nowoczesnymi gatunkami sztuki było bowiem znakiem rozpoznawczym marcowej edycji. Nie bez powodu nadaliśmy wydarzeniu tytuł „Święto Sztuk Pięknych”. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, jak wiele twarzy ma sztuka i jak różnorodnych emocji może nam dostarczyć. Oprócz prawie 1000 obrazów, rzeźb i grafik nasi goście mogli oglądać także filmy, fotografie i dzieła sztuki cyfrowej. 

A co konkretnie mogli zobaczyć?
– 30 pokoi pełnych dzieł malarskich artystów z całej Polski – od obrazów Edwarda Dwurnika po prace młodych debiutantów;
– kilkadziesiąt rzeźb w Galerii Rzeźby i Form Przestrzennych;
– kilkaset fotografii, rysunków, grafik, akwareli w Galerii Fotografii i Sztuki Na Papierze;
– wystawę FRIENDS Fundacji Katarzyny Kozyry (prace fotograficzne wybitnych polskich artystek, m.in. Katarzyny Kozyry, Doroty Nieznalskiej, Natalii LL, Ewy Partum, Zofii Kulik);
– wystawę specjalną Marka Okrassy, jednego z najbardziej cenionych na rynku sztuki współczesnych malarzy;
– projekcje filmów o najciekawszych współczesnych artystach autorstwa Marcina Janosa z Fundacji Janos (Film & Gallery);
– „Panta Rhei” – wystawę fotografii drukowanych nowatorską techniką DeepPrint;
– pokazy tworzenia na żywo (Live Art, w tym pokaz „MaloGranie” z udziałem Magdaleny „Maleny” Jankowskiej i Michała Sołtana, wokalisty znanego z „The Voice of Poland”);
– panele dyskusyjne i wykłady eksperckie, m.in. wykład o inwestowaniu w sztukę znanego kolekcjonera i analityka rynku sztuki Andrzeja Haraburdy.

Partnerami trzeciej edycji Artshow były marki: Laufen, Lexus Warszawa-Wola, LABRA, Domoteka, Benjamin Moore, Kinoteka, GRODA, LEO, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

Patroni medialni: AD, Chilli Zet, Wprost, Well.pl, Wp.pl, TVP Kobieta

Niesamowite efekty świetlne jak zwykle zapewniła firma GRODA

Specjalna wystawa malarstwa Marka Okrassy przyciągnęła wielu gości z całej Polski

Agnieszka Grochowska bardzo dokładnie zwiedziła z nami wystawę

Jedna z prac w Galerii Rzeźby i Form

Wykład Bartka Bałuta o tym, jak technika wpływa na odbiór dzieła sztuki

“Malogranie” – pokaz muzyczno-malarski na żywo